Duatlon Tabere cu Suflet 2017

TabereCuSuflet.03681Editia a IV-a a Duatlonului Tabere cu Suflet a avut loc duminica, 28 mai 2017, la Azuga. Desi numarul participantilor nu a fost mare, lupta pentru locul intai a fost stransa. Horatiu Campian s-a detasat pe final, depasindu-l cu putin pe Ciprian Lipsa!

Anul acesta, formatul dualtonului a fost mai apropiat de cel clasic, concurentii parcurgand intai un traseu de ciclism de 23 km, apoi un traseu de alergare de 10 km.

Horatiu si Ciprian au plecat ca din pusca, detasandu-se inca de la inceput de ceilalti concurenti. Pe prima urcare de 9 km, Ciprian a tinut trena, Horatiu multumindu-se sa stea in plasa sa. Apoi, cand a simtit oboseala lui Ciprian, a atacat si a trecut in fata. La intrarea in zona de tranzit, avantajul lui Horatiu era de 4 minute, avantaj care s-a conservat si dupa proba de alergare.
Al treilea a fost dl Cristian Burlacu.

La fete, Nicoleta Burlacu si Diana Tapu au trecut impreuna linia de sosire, obtinand locul I, ex aequo.